Структура Життя

Світове Дерево — відображення картини будови Всесвіту, яка була характерна для світогляду не лише слов’ян, але й усіх індоєвропейських народів. Про універсальність образу дерева свідчить його розуміння в різних міфологіях: Дерева Життя, Райського Дерева, Дерева Пізнання (інколи їх розрізняють, але переважно вони мають ряд тотожних функцій).
У слов'ян Світове Дерево – модель триєдиної вертикальної структури Всесвіту – три царства: крона дерева — небо (духовний світ Богів, Права), стовбур — земля (людське життя, Ява), коріння — підземний, потойбічний світ (Нава). Кожен з трьох царств має свою символіку в образі тварин, птахів чи небесних світил. Так, верхній небесний світ (крону дерева) представляють Сонце, Місяць і зорі, та різні птахи: соколи, голуби, солов’ї, орли, зозулі. Середній світ (стовбур дерева) — бджоли, куниці, домашні тварини. Нижній світ (коріння) — бобри, змії, риби тощо. Вертикальна триєдність Світового Дерева сакралізує число три і взагалі трійцю.
Дерево Життя розглядається як жіночий, так і чоловічий початок (в українських обрядових піснях ним найчастіше виступає верба, дуб). Життєва сила Світового Дерева може бути зосереджена як у самому дереві, так і у його гілках або плодах.
В мікрокосмі людини Дерево Життя символізує тонку психо-енергетичну систему: стовбур — енергетичні канали, а плоди — енергетичні центри чакри.Часто на стовбурі дерева зображається змія — символ Кундаліні — первісної космічної енергії, що «живе» всередині людини. Піднімаючись по центральному енергетичному каналу, вона дає людині зв'язок зі Всепроникаючою Енергією Всесвіту.
Міфопоетичним символом сили, що творить, є пов'язаний із жіночим принципом Лотос.  Це лоно, місце для зародження життя, плодючість, процвітання, чистота, духовність. В енергетичній системі людини лотосами, з певними кількостями пелюстків, позначаються чакри.
Древні міфи різних народів світу містять ідею створення світу змієм. Змій зносить яйце, з якого виникає світ, або змій розколює яйце навпіл. В давній Україні його називали яйцем-райцем. Небо і Земля, що разом творять Світ — нероздільні, як яйце. З яйця вийшов увесь рід людський. Отож, символ яйця пов'язаний з еволюційним розвитком людини, з її другим народженням. Адже людина спочатку розвивається в своєму замкнутому просторі. Коли «шкарлупа тріскається», прохід звільняється і людина піднімається на новий рівень свідомості, стає єдиною зі світом, отримує своє друге духовне народження.
Наші пращури не тільки чітко уособлювали знання про перший принцип світобудови – триєдність, але знали і другий принцип — циклічність функціонування Всесвіту та всіх його об’єктів. Ці знання закладені в символі Колеса часу, спіралі.
Знак Кола – це єдність, цілісність, безкінечність і завершеність. Споконвіку йому надавалося магічне значення. В українській традиційній символіці світобудови Коло Свароже — вічне Колесо Життя. Його створив Бог небесного Вогню Сварог, щоб здолати непроникний морок хаосу й пітьми. Воно розділене на вісім секторів, які відповідають божественному порядку і проявляються через 8 основних річних свят. В святах закладені 4 основні календарні періоди:Зимового та Літнього сонцестояння, Весняного та Осіннього рівнодення, а також чотирьох проміжних періодів. Таке «Сонячне Колесо» мали вже трипільці.
В індійській духовній традиції до символу, що асоціюється з еволюційним розвитком Всесвіту належить Шрі Янтра. (Шрі — священний, Янтра — символ) Перші спогади про неї дотуються приблизно XII століттям до н.е. в Атхарваведі. Геометрично Шрі Янтра складається з центральної 14-кутової зірки, яка створена перетином 9 великих трикутників, в результаті чого виникають 43 малих трикутника, що складають 5 внутрішніх кілець. Навколо зірки знаходяться 8- і 18-пелюсткові лотоси, заключні в квадрат захисту (пхупура) з чотирма символічними дверима на чотири сторони світу. В центрі зірки розміщена крапка (бінду). Є два способи розгляду Шрі Ятри: ззовні всередину і зсередини назовні, тобто з центральної точки бінду до пхупурі (квадрат захисту), через концентричні ланцюги малих трикутників, пелюстків лотоса і ліній квадрата захисту, або в зворотному напрямі. Напрям зсередини назовні асоціюється з еволюційним розвитком Всесвіту, від початкового, позачасового і поза просторового стану (іманентна єдність Шіви і Шакті — вищої свідомості й вищої енергії, чоловічого і жіночого основних принципів) до феноменального прояву все більшої й більшої диференціації і ускладненню форм матерії. Протилежне направлення розгляду Шрі Янтри асоціюється зі зворотнім процесом деструкції Всесвіту, що закінчується в точковому недиференційному стані.
Знання про енергетичну будову людини наші пращури заклали в древній міф про Ладу. В ньому відображена вся глибина знань тонкої природи людини. Три ріки — це три енергетичних канали, 9 воріт — чакри, природні стихії — елементи чакр, Сонце — енергія Правого енергетичного каналу, Місяць — енергія Лівого енергетичного каналу, «Шлях Душі», що з’єднує людину зі Всесвітом — центральний енергетичний канал, по якому піднімається Кундаліні  – «Богиня мудрості».