Чакри

Психо-енергетичні центри, або чакри, у своїй основі представляють природні елементи і тонкі енергії, які управляють різними аспектами людського існування. Космічні принципи, закладені в цих центрах, сформовані в процесі еволюції і визначають умови, при яких все Творіння повинно існувати в балансі і гармонії.
На рівні людської свідомості вони відомі з давніх часів і практично в кожній релігії співпадають з Божественими заповідями. В тонких центрах відображаються духовні якості людини: мудрість, невинність, чистота, щедрість, любов, милосердя, колективність, прощення. Кожен центр пов'язаний з певною стихією, має свій колір, звук, символ, планету і «відповідає» за ту чи іншу групу органів фізичного тіла людини.

 

     Муладхара


 Перший енергетичний центр. Він є основою всієї тонкої системи людини. “Мула” — означає корінь, а “дхара” — підтримка. Муладхара чакра здійснює підтримку й захист коренів Кундаліні і всієї енергетичної системи. На фізичному рівні вона відповідає за тазове сплетіння, яке контролює функції виділення і статеву діяльність. На тонкому рівні Муладхара представляє нашу невинність і створена зі свідомого елемента живого організму Матері Землі. Як і земля, вона має певний магнетизм, який лежить в основі відчуття орієнтиру. Місце знаходження чакри — основа хребта, в центрі куприка, приблизно на 2,5 см вище точки сидіння. Її розташування зовні спинного мозку дозволяє бути чутливою до зовнішнього впливу. Вона також ловить реакції інших чакр і передає їх Кундаліні. Кундаліні, як енергетичний код, утримує всю інформацію про людину.

 Муладхара регулює все те, що стосується рівноваги — існує зв’язок між чакрою і мозжечком (частина мозку, яка підтримує фізичну рівновагу). А також вона відіграє велику роль у розумовій та емоційний рівновазі. Цей центр є основою “серединного шляху” і порушується в результаті відхилень, які виникають від екстремальної, фанатичної манери поведінки, а також від зловживань, або навпаки обмежень.

 Муладхара чакра контролює статеві стосунки, які повинні бути врівноваженими й основаними на чистоті, порядності, вірності в подружньому житті. Сексуальні надмірності енергетично виснажують цей центр, що призводить до фізичних проблем органів, контрольованих нею. Від Муладхари бере початок лівий енергетичний канал (Іда наді), який відповідає за нашу психіку. Порушення в центрі може дати складні психічні розлади. Люди, які не поважають своїх батьків, мають слабку Муладхару.

 Муладхара чакра підтримує енергію Кундаліні в момент її пробудження. Якщо чакра слабка, Кундаліні не може піднятися і людина не отримує своєї Самореалізації.

 Енергетично здорова Муладхара чакра дає людині інтуїцію, гарну пам’ять, відчуття напряму, рівновагу, спонтанність, вона є надійним захистом і підтримкою пробудженої Кундаліні. Через чистоту чакри починає діяти притягальна сила Матері Землі, розкриваються якості невинності, чистоти й мудрості.

 Муладхара, як і всі чакри має три аспекти: лівий, правий і центральний.

 Причини блокування ( енергетичного виснаження):

 Ліва Муладхара: надмірне захоплення сексом, статеві збочення, гомосексуалізм, порнографія, сексуальні фантазії, окультна практика.

Центральна Муладхара: куріння, алкоголізм, аморальність.

Права Муладхара: надмірне статеве утримання, пуританізм.

Проблеми: понос (ліва), запор (права), імпотенція.

Ворог чакри — похіть.

Проекції на тілі: п’яти, потилиця, основи долонь.

 

    Свадіштан


Другий енергетичний центр, який знаходиться в хребті на рівні верхньої частини лобкової кістки. На фізичному рівні він проявляється як аортальне сплетіння і відповідає за нижні частини печінки, нирок, підшлункову залозу, селезінку, жовчний міхур, кишечник, матку, стегна, плечі.

На тонкому плані Свадіштана забезпечує людину енергією творчості, натхнення, здібностями до навчання і є джерелом чистих знань. Садіштана чакра дає естетичне сприйняття світу, відчуття прекрасного.

 Однією з основних функцій чакри є генерація енергії, що живить наше мислення шляхом розщеплення в черевній порожнині жирових клітин .

 Коли ми багато думаємо, плануємо, живемо майбутнім, Свадіштана чакра переключається на інтенсивне виробництво клітин головного мозку і послаблює свій контроль над внутрішніми органами за які відповідає. Це стає причиною їх захворювання

 Свадіштан спільно з Набхі (третім центром) керує печінкою. Печінка — життєво важливий орган, який очищає наш організм від шлаків, виводячи їх в кров. Енергетично виснажена печінка не може якісно виконувати свої функції, що сприяє накопиченню жару. Людина через отруту в печінці починає худнути, стає роздратованою, виникають шкіряні захворювання, слабне увага, що веде до погіршення пам’яті. Цей жар може поширитися на інші органи, які також страждають від недостачі енергії. Коли вражена підшлункова залоза, починається діабет. Накопичення жару негативно впливає на функціонування нирок, кишечника, жовчного міхура.

 Якщо блокування збільшується, то пошкоджується весь Правий канал і верхні чакри. Це може призвести до легеневих захворювань, порушення діяльності серця і головного мозку. Таким чином, уміння контролювати своє мислення, зупиняти на короткий час думки дає можливість зберегти енергію і запобігти появі багатьох захворювань.

 До блокування Свадіштани чакри приводить вживання алкоголю. Алкоголь викликає жар в печінці. Кожний центр має свою оптимальну температуру, при якій він може ефективно працювати. Коли тепло перевищує норму, підвищується температура чакри. Якщо енергетичний центр не може позбутися тепла, то починає спалювати клітини органів і стримувати їх функціонування. Алкоголь також порушує структуру води і тим самим не дає їй можливість виконувати свої функції по очищенню організму.

 Причиною блокування центральної Свадіштани чакри є:

 Надмірне виснаження творчих ресурсів, втрата спонтанності;

Манірність, грубість, неприродність поведінки;

Все, що направлено проти естетики і краси.

Ліву Свадіштану блокує заняття магією, спіритизмом, окультизмом, а також вживання галюциногенних ліків, наркотиків.

Праву Свадіштану чакру блокує надмірне думання, планування, звичка жити майбутнім, перевантаження в навчанні, алкоголь.

Проблеми: діабет, безплідність.

Вороги чакри: злість, роздратованність, нетерпимість.

Проекції на тілі: великі пальці рук, середні пальці ніг, права і ліва сторони потилиці (навхрест).

 

    Набхі

 

Третій центр за місцезнаходженням. Після чистоти та цнотливості, які були закладені в Муладхару чакру, як основу творіння, на другому етапі еволюції через Набхі чакру людина отримала Дхарму.

 Дхарма – це зібрання космічних законів, яких повинні дотримуватися люди, щоб вижити та еволюціонувати. Нехтування законами Всесвіту веде до духовного зубожіння і фізичного знищення (через невиліковні хвороби, стихійні лиха, війни тощо).

 Набхі чакра знаходиться в хребті на рівні пупка. На фізичному рівні проявляється як сонячне сплетіння і відповідає за верхні частини нирок, печінки, селезінки, шлунок, жовчний міхур, ліктьові та колінні суглоби. Контролює процес травлення.

 Набхі чакра регулює швидкість та напрямок людської еволюції. Вона є центром відносин та матеріального благополуччя. Цей центр дав людям здібність розвиватись. Будь-які пошуки людей пройшли через Набхі. Спочатку цей пошук виявлявся в боротьбі з природою, пошук їжі, житла. Потім — багатства, слави, влади. Один пошук змінювався іншим. Після пробудження даного центру пошук отримує новий напрямок, який веде до духовного сходження. Це є якості центральної Набхі.

 Ліва Набхі контролює сімейні відносини і якості жінки, як господині дому. Коли в сім’ї немає належної поваги до жінки, або навпаки, жінка намагається домінувати, пригнічувати членів сім’ї, є метушливою, постійно незадоволеною, роздратованою — це блокує лівий аспект чакри, що веде до фізичних проблем та енергетичного дисбалансу в сім’ї. Проблеми сім’ї відображуються на поведінці та здоров’ї дітей.

 Люди, які живуть в шаленому темпі, все роблять у різкій манері, не вміють розслабитися, виснажують як Свадіштану чакру, так і Набхі. Це негативно впливає на роботу селезінки, яка є спідометром нашого організму. В таких умовах вона втрачає здатність контролювати і починаються хвороби.

 Виснаження лівої Набхі дає хвороби шлунку, цироз печінки, переліг, веде до порушення діяльності головного мозку, може привести до повного зневодження організму. Якщо чакра дуже енергетично виснажена, виникають ракові захворювання. Здорова ліва Набхі дає внутрішній спокій, задоволення, гармонію в сім’ї.

 Права Набхі контролює матеріальні, фінансові справи та службову діяльність. Негативний вплив на чакру має неякісне харчування (жирна їжа, алкоголь, наркотики) та надмірне думання про матеріальне. Шкоди чакрі завдають і пости. Шлунок потребує режиму харчування. Під час голодування Набхі чакра може перекрутитись, що призводить до фізичних і психічних проблем.

Причини блокування:

Нехтування духовними потребами, надмірна турбота про матеріальне, нездорове харчування, переїдання, пости, недостойна поведінка, фанатизм, неврівноваженість, роздратованість, відсутність самоповаги, проблеми в сім’ї, наркотики, алкоголізм, надмірне вживання ліків.

Ворог чакри — жадібність.

Проекції на тілі: середні пальці рук і великі пальці ніг, лікті, коліна.

Проблеми: гастрит, виразка шлунку, хвороби печінки, алергії.

 

     Войд


Область енергетичного тіла, що утворює коло, яке вміщує в собі другу та третю чакри, називається Войдом. Войд не є чакрою, а  зазором між місцем знаходження Кундаліні і початком блукаючого нерва парасимпатичної нервової системи, що розташований під серцем. Войд втілює всі аспекти нашого існування, такі як особистість, вплив планет та гравітаційних сил на наше буття, моделі нашої поведінки (дхарма) та наші фізичні засоби існування. Це область зовнішнього впливу. Вона являє собою той вакуум, який відокремлює наш рівень усвідомлення від істини. Коли Кундаліні заповнює цей вакуум, то наша увага вводиться в стан усвідомлення реальності. Людина починає замислюватися про свою духовну природу, про сенс життя. В Войді ми отримуємо усвідомлення істини та того, як вона здійснюється. Принцип пошуку істини (учень, учитель) та передача істини (майстер, гуру) знаходиться в цій області. Коли ми готові до сприйняття наставництва, ми отримуємо його. В різні періоди існування людства приходили духовні Учителі, щоб просвітити свідомість людей і дати істинні знання. Це були: Авраам, Моїсей, Сократ, Лао Цзи, Конфуцій, Джанака, Заратуштра, Мухамед, Нанака і Сай Баба із Ширді. Всі вони внесли неоціненний вклад в духовну еволюцію людства. Екстрасенсорика, спіритизм, магія, окультизм, парапсихологія, ворожіння, магнетизм, контакти з мертвими духами є джерелом нечистих знань, які блокують Войд. В області Войда знаходиться розрив в Центральному каналі і якщо він заблокований лжеучителями та їх нечистими знаннями, то Кундаліні не може піднятися і дати людині Самореалізацію. Усі екстрасенсорні здібності, ясновидіння та т.і. є результатом зв’язку з мертвими сутностями із колективної підсвідомості. Коли відбуваються порушення в Лівому каналі, або йде негативний вплив, то лжегуру через Суперего людини може підключитися до колективної підсвідомості, де перебувають всі мертві душі. Ці душі починають проявлятися через людину й у неї з’являються екстрасенсорні здібності. Людина стає виконавцем чужої волі і втрачає свій принцип гуру, вчителя.

Колективна свідомість минулого називається підсвідомістю (Лівий канал), а колективна свідомість майбутнього називається надсвідомістю (Правий канал). Якщо людина турбується тільки про своє виживання, це приведе до саморуйнування. Вона може вижити тільки разом з оточуючим її середовищем, і тому повинна піклуватися про нього. Дуже важливо виховувати в собі внутрішню силу. Слабка, вразлива людина може стати жертвою негативних енергій, що вражають її енергетику.

 З просвітленням Войда, через пробудження Кундаліні, розвиваються якості відповідальності, гідності, впевненості в собі, проявляється дхарма (відчуття праведності). Людина стає сама собі гуру і не підпадає під чужий вплив.

 Проекції на тілі: на долонях та підошвах стоп колоподібні ділянки, охоплюючи проекцію Сахасрари; на колінах та ліктях ділянки, співпадаючи з проекціями Набі.

 Причини блокувань: фанатизм; хибні культи; лжегуру, лжезнання; довірливе сприйняття та розповсюдження хибних уявлень; наркотики.

 

     Анахата


Анахата чакра знаходиться в хребті за грудиною. На фізичному рівні вона проявляється як серцеве сплетіння. ЇЇ фізичний аспект: серце — серцебиття, легені — дихання, бронхи.

Однією з основних її функцій є формування в дитячому віці антитіл, призначення яких захищати організм від будь-якої атаки та негативного впливу. До 12-річного віку повністю формується набір антитіл і вони розподіляються по всьому організму. Завдяки їм людина може протидіяти шкідливому зовнішньому впливу. Ці антитіла мають інформацію про те, хто є їх ворогом. Під час атаки негативності, наприклад, через їжу, слова, дії злих людей, вони об’єднуються й ведуть боротьбу. Руйнує антитіла відчуття страху, тому так важливо щоб дитина не росла заляканою. Відчуття страху не дає можливості накопичити достатню кількість антитіл і тоді все життя людина страждає від різних захворювань, яким не може протистояти. Діти, у яких не виробляється достатня кількість антитіл, починають себе погано поводити. Вони дражнять літніх людей, насміхаються над іншими, знущаються над вчителями, батьками. Вже в ранньому віці ці діти починають проявляти насилля. Це говорить про блокування Центрального серця. Блок на серці виникає у дітей також при непорозумінні між батьками, тому чоловік і жінка ніколи не повинні сваритися в присутності дітей. Коли людина лякається, серцевий центр починає швидко “дихати”, задаючи ритм антитілам. Частішає серцебиття, що попереджує їх про небезпеку й необхідність її ліквідувати. Люди з погано розвинутою Анахатою все життя страждають через відсутності відчуття безпеки. Постійна тривога,  невпевненість у собі, страх дають різні психофізичні проблеми. Якщо поведінка чоловіка викликає у жінки постійну недовіру, невпевненість у ньому, це може призвести до раку молочної залози. У чоловіків Анахата блокується, якщо вони були на війні, а також від шкідливих звичок. Блокують серце емоційні, фізичні перевантаження, звичка після гарячої ванни приймати холодний душ. Пробуджена Кундаліні живить антитіла, а також має здатність примножувати їх правий аспект серцевої чакри, втілює в собі здатність людини виконувати обов’язки сина, батька, чоловіка, брата, громадянина. Якщо в родині існують погані відносини з батьком, або батько уникає своїх обов’язків, рівновагу буде порушено. У дітей цей центр також слабкий коли вони взагалі живуть без батька. Мати має вагомий вплив на лівий аспект чакри, бо вона відповідальна за почуття безпеки та впевненості в собі її дитини з раннього віку. Неповага до матері, погані стосунки з нею призводять до тяжких захворювань серця. Тому дуже важливо поважати своїх батьків, піклуватися про них, підтримувати з ними добрі стосунки. Ворог чакри — прив`язанність. Якщо батьки мають велику прив`язаність до дитини, занадто оберігають її, не дають розвиватися самостійності, це робить Анахату дитини слабкою. В Лівому серці знаходиться наш Дух. Якщо серце чисте, відкрите, то радість Духа робить людину щасливою.

 Причини блокування :

 Ліва Анахата: нехтування духом; сильні прив`язаності; надмірна фізична та розумова діяльність і залізна дисципліна; погані стосунки з матір`ю; погані відносини, що приймаються близько до серця; сліпа віра; невпевненість в Богові; протибожествена діяльність, спрямування уваги на зовнішні речі; захоплення Хатха-йогою, відсутність шукання, відсутність цікавості до себе.

Центральна Анахата: відчуття невпевненості, страх, пережитий сильний переляк, проблеми у дитини з матір`ю та у матері з дитиною, дитинство в неблагополучних сім`ях.

Права Анахата: ухилення від відповідальності та надмірна відповідальність, проблеми з батьком, емоційна агресивність, неправомірне домінування, зарозумілість та необачна поведінка, емоційне та політичне приниження.

Проблеми: будь-які обставини, пов`язані із серцем; задуха.

Ворог чакри — прив`язаність.

Проекції на тілі: мізинці на руках і ногах, на голові: Центральна — в центрі тім’ячка (Брахмарандра), а Ліва і Права — з боків від неї на відстані близько 5 см, але навперехрест: Ліва — праворуч, а Права — ліворуч.

 

     Вішудхі

 

П’ятий енергетичний центр людини. Знаходиться в яремній виїмці на рівні 7-го шийного хребця. На фізичному рівні Вішудхі проявляється як шийне нервове сплетіння. Чакра має 16 пелюсток, тобто 16 підсплетінь, які контролюють ніс, горло, язик, зуби, очі, вуха, руки, а також волосяний покрів голови та частково шкіру. Вішудхі керує також щитовидною залозою, яка є першим фільтром організму. Тому це надзвичайно чутливий центр, який захищає організм від вірусів та бактерій. Вдихання будь якого забруднення, промислових викидів, диму завдає йому шкоди. Зсередини цей центр ушкоджується почуттям неповноцінності, провини, затворництвом, агресією та зверхністю.

 Вішудхі відповідає за спілкування між людьми, тому, щоб чакра була здоровою, потрібно розвивати ті якості, яки сприяють добрим взаєминам. Права Вішудхі керує мовою. У людей, котрі підкоряють собі інших, мають звичку розмовляти в грубій, саркастичній манері, пошкоджується Права сторона. Це призводить до серйозних проблем, бо Праве серце не може встановити гарний енергетичний потік і тоді виникає задуха та інші захворювання, які пов’язані із блокуванням Правого серця через проблеми із батьком. Тому мова повинна бути приємною, спокійною, ввічливою. Це є однією з якостей Вішудхі. Другою якістю чакри є уміння не реагувати, навчитися бути свідком усього, що діється навколо. Такий стан означає, що людина бере верх над проблемами, її увага йде в середину і зявляється можливість об’єктивно оцінювати ситуацію. Людина, яка постійно реагує, часто хворіє на застуду. Іншою якістю Вішудхі є колективність. Людина, яка не вміє жити в колективі, має проблеми в цій чакрі. Це може бути пов’язане з відчуттям неповноцінності або зверхності. Чистота взаємовідносин, доброзичливість, щирість є ще одною якістю Вішудхі. Коли ми переступаємо межі добропорядності, то отримуємо ”електрошок“ по лівій Вішудхі, що викликає у нас відчуття вини. Відчуття вини енергетично виснажує лівий аспект чакри, що призводить до її блокування і як результат — різні фізичні проблеми: ангіну, спондильоз, втрату голосу, постійний кашель. Люди з пошкодженою Вішудхі мають всілякі проблеми шкіри. Хоч стан шкіри залежить також від функціонування печінки, але на колір, м'якість шкіри впливають наші взаємини, наш погляд на світ. Вішудхі чакра — один із надзвичайно складних центрів. Її незадовільний стан може викликати проблеми в інших чакрах. Вішудхі тісно пов’язана з Анахатою та Агією. Блокування цих центрів може сприяти признанню людиною зла як своєї натури. Людині починає подобатися бути злою і вона дійсно стає несприятливою для навколишніх. У Вішудхі зароджуються корні Его та Суперего, які утворюють кулі в Агії чакрі. Якщо Вішудхі заблокована, то цих куль не можна позбутися. Вішудхі дуже чутлива до різного виду манер: їй шкодить надмірна жестикуляція, звичка рухати носом, часті кивання головою, неприродна міміка. Дуже небезпечно виражати гнів очима, а також відчувати заздрість. Такі дії виснажують чакру, що призводить до різних проблем.

 Причини блокування:

 Ліва Вішудхі: відчуття провини, аморальність, відсутність відчуття власної гідності, хитрість, бідність мови, сарказм.

Центральна Вішудхі: агресивність, зневага, відсутність колективізму, відсутність сили бути свідком.

Права Вішудхі: надмірна відповідальність, паління, лайлива та груба мова, домінування за допомогою мови, занадто багато розмов та співів.

Проблеми: запалення горла, застуда, сінусит.

Ворог чакри — заздрість.

Проекції на тілі: вказівні пальці рук та ніг, зап`ястя та гомілки, зверху лоба на межі лінії волосся посередині.

  

     Агія


Шостий центр тонкої системи людини. Знаходиться в центрі головного мозку в місці перетину зорових нервів, які проявляються як Его та Суперего. Цей центр має 2 пелюстки. Спереду він діє через очі, а ззаду через виступ на потилиці. На фізичному рівні Агія проявляється як оптичне сплетіння і живить гіпофіз та шишкоподібне тіло. Его та Суперего є необхідними субстанціями в нашому організмі. Суперего зберігає в собі весь досвід нашого життя, а Его допомагає протидіяти несприятливим умовам середовища та виживання. Его та Сеперего є завершенням Лівого та Правого каналів. Его — Правого (Пінгала наді), Суперего — Лівого (Іда наді). Ці дві субстанції мають властивості роздуватися, подібно повітряним кулькам і перекривати Центральний канал, і тим самим шкодити роботі парасимпатичної нервової системи. Це відбувається через активність однієї зі сторін. Дві півкулі головного мозку виконують протилежні, але взаємодоповнюючі функції. Ліва півкуля (Его), яка контролює праву сторону тіла, спеціалізується на лінійних процесах, таких як мислення, планування, аналіз. Вона живить наші емоції, пам’ять, бажання тощо.

Якщо людина багато думає, планує, занадто активна, домінуюча, егоцентрична, це роздуває її Его. Така людина втрачає чутливість, стає сухою, агресивною, матеріально орієнтованою. Засліплена своїм Его, вона доходить до абсурду. Надмірна емоційність, обтяженість умовностями, звичка жити минулим, самозаклопотаність, навпаки роздуває Праву сторону мозку (Суперего). Це сприяє перевантаженню мозку і може розвинутись психоз, епілепсія, дряхлість, ідіотизм. Стан без думок активізує роботу парасимпатичної нервової системи та, тим самим, заспокоює діяльність лівої та правої півкуль головного мозку. Коли пройдено межі розуму та інтелекту, Агія розкривається, щоб пропустити Кундаліні. Кундаліні — це наша потенційна сила, за рахунок якої ми можемо володіти здатністю жити в реальності, не дозволяючи минулому та майбутньому затягувати нас. Ті, хто не можуть пробачити, накопичують негативність у цій чакрі. Прощення — ключ до відкриття Агії, тому її ще називають чакрою Христа. Енергія прощення робить людину сильною та великодушною. Коли людина не прощає — це ознака закритого серця. Любов та прощення, які йдуть від відкритого серця, заспокоюють всю тонку систему людини. Закрита Агія дуже небезпечна як для самої людини, так і для інших. Людина стає непідвласна собі, її поведінка виходить з-під контролю, а дії стають непередбаченими.Через Ліву Агію відбувається зовнішній вплив на психіку людини. Наприклад, дія гіпнозу йде через Ліву Агію. По тілу загіпнотизованої людини починає текти чужа енергія і таким чином деякі фізичні хвороби можуть виліковуватись, але після такого сеансу хворий отримує великі проблеми по Лівій стороні. Проблеми Лівої Агії виникають також і в тому випадку, коли занадто терпляче вислуховувати розповіді людей про їхнє минуле, або їхні проблеми. Блокування Лівої сторони легко переходять від однієї людини до іншої, подібно вірусу. Передача негативних вібрацій відбувається спонтанно та несвідомо. Агія має зв’язок із зоровим нервом, тому перевантаження очей виснажує цей центр. Велику шкоду йому також завдає нечистий погляд, тобто погляд, що наповнений жадібністю, заздрістю, похіттю. Для очистки Агії потрібно тримати свій погляд на землі, рослинах, дітях, на прекрасному.

 Причини блокування:

 Ліва Агія: некероване мислення, бігаючі очі, погане товариство, стурбованість, занадто багато читання та перегляду телепередач, погордливість, християнський чи іудейський фанатизм, психотропні ліки, сексуальні фантазії, флірт, порнографія, непрощення.

Центральна Агія: хибні уявлення про Бога, сумніви, жорстокість до інших, агресивність, егоїзм.

Права Агія: завдання шкоди собі, жалість до самого себе, умовності, непрощення самого себе.

Ворог чакри — марнославство.

Проекції на тілі: безіменні пальці рук та ніг, центр чола, потилиця та скроні.

 

     Сахасрара

 

Сахасрара чакра вінчає маківку голови. На фізичному рівні вона проявляється як лімбічне нервове сплетіння. Цей центр має тисячу пелюсток, що в дійсності є тисячею нервів. На поперечному перетині мозку можна побачити, що всі ці подібні пелюсткам структури формують тисячепелюстковий лотос.

 Сахасрара є сукупністю всіх чакр і енергетичних каналів, які поєднуються в одне ціле і являють собою більш високу ступінь еволюції.

Цей центр, який охоплює лімбічну ділянку мозку, до Самореалізації подібний закритому бутону. Зверху його закривають роздуті кулясті субстанції Его і Суперего, при зіткненні яких відбувається закостеніння темені. Так людина стає закритою особистістю. 5 травня 1970 року доктор медицини і філософії Нірмала Шрівастава відкрила метод пробудження у людини її духовної енергії Кундаліні, яка, піднімаючись по Центральному каналу через всі чакри, відкриває Сахасрару і спонтанно з`єднується із Всепроникаючою Енергією Всесвіту. Людина отримує нове усвідомлення реальності. Переступаючи межі розуму й інтелекту вона стає інструментом Духа, а не Его. Дух, який перебуває в серці, має своє місце в середині тімені. До пробудження Кундаліні енергія в чакрах обмежена. Та після підключення до джерела космічної енергії відбувається постійне поновлення енергії чакр. Дуже важливо підтримувати Сахасрару у відкритому стані. Коли Сахасрара відкрита, вібрації космічної енергії через Брахмарандру (ділянкутім`ячка) потрапляють в наш мозок, підживлюючи нерви, в результаті чого енергетичні канали відкриваються і більше Чайтаньї (енергії) може опуститися в чакри. Але якщо Сахасрара не відкрита належним чином, то цей процес не відбувається. В результаті чого чакри не відкриваються, а Кундаліні в хребті підтримується лише ткількома ниточками. Через закриті чакри Кундаліні не може поповнити свої сили. Щоб підтримувати Сахасрару відкритою, людина повинна медитувати щонайменше 10-20 хвилин щодня зранку та ввечері.

 Проекції на тілі: центри долонь і підошов ступнів, центр тім`ячка (Брахмарандра).

 Якості: Самореалізація, об`єднання всіх чакр, Колективна Свідомість, стан без думок, тиша, радість та насолода, гармонія, єдність, Абсолют.

Причини блокування:

Сумніви стосовно Бога, догматизм, егоїзм, анти божественна діяльність, відсутність духовного пошуку.

№ чакри

Чакра

Фізичний аспект

Кількість

пелюсток

Символ

Елемент

Колір

Дні тижня

Камінь

Планета

Нота

1

Муладхара

Тазове сплетіння

4

Свастика

  Земля

Червоний,

кораловий

Вівторок

Корал

Марс

До

2

Свадістана

Аортальне сплетіння

6

Зірка Давіда

  Вогонь

Жовтий

Середа

Аметист

Меркурій

Ре

3

Набхі

Сонячне сплетіння

10

Інь-Ян

Вода

Зелений

Четвер

Смарагд

Юпітер

Мі

За

Войд

Область живота

-

-

Вода

Зелений

Четвер

Смарагд

Юпітер

 

4

Анахата

Серцеве

сплетіння

12

Вогонь

Повітря

 

П'ятниця

Рубін

Венера

Фа

5

Вішудхі

Шийне сплетіння

16

  Колесо   часу

  Ефір

Сапфірово-блакитний

Субота

Сапфір

Сатурн

Соль

6

Агія

Оптичне сплетіння

2

Хрест

  Світло

Білий

Неділя

Алмаз

Сонце

Ля

7

Сахасрара

Тім’ячко,

лімбічна

область голови

1000

Підкова, бандан

    Усі

елементи

Усі кольори

Понеділок

Перлина

  Плутон

Сі