Триєдина сила

Загально відомо, що українська національна символіка належить до найбагатших і найзмістовніших символічних систем людства. Ключем до її розуміння є чільний символ, нині відомий під назвою тризуб – стилізоване  графічне зображення Святої Трійці, священний символ триєдності світобудови. Ця символіка незаперечно свідчить усьому світові, що в основі формування її національної ідеології покладена система найглибших істин космології.
Розглядаючи принцип Трійці, зважимо, що наш світ має триєдину структуру: три напрями виміру – ширина, довжина, височина, які дають об’єм і простір нашого світу. Так само три типи кварків творять усі елементарні частки, атоми, молекули, тіла нашого світу. Три кольори (синій, жовтий і червоний) створюють всю гаму найтонших барв. Славнозвісна гегелівська тріада (теза, антитеза, синтез) формують наші поняття, гіпотези й теорії, зрештою, знання. Отже, наш світ не лише триплановий і тримірний, йому притаманні й триєдина світобудова, і триєдина формотворча енергія.
У давньокитайському світоглядному трактаті «Дао-Де-Цзін» читаємо: «Дао народжує одного; з одного стає двоє; з двох стає троє; троє народжують все (безліч речей, істот, явищ). Все народжене сповнене Ян та Інь, і пронизане Ці».
Аналогічні тексти про триєдину природу світу можна знайти у багатьох інших релігійних та філософських вченнях.
В древніх індійських манускриптах, Ведах і Упанішадах, так описується створення всесвітів і життя на Землі: Бог Саада Шіва, коли забажав творити, відокремив від себе жіночу половину, що проявилась як Богиня Мати – втілення його чистого бажання, енергії, любові. Цей процес супроводжувався вибухом і виник перший звук АУМ (ОМ, Амінь). АУМ – це три енергії Матері Богині, які створили весь світ і заклали енергетичну основу людини.

А – енергія чистого бажання (Махакалі).
У – енергія дії (Махасарасваті).
М – енергія еволюції (Махалакшмі).

АУМ означає час, простір і причину, минуле справжнє й майбутнє, народження, розвиток і смерть, початок, середину й кінець, дух, розум і матерію. Він також уособлює три стани свідомості, три енергетичні канали людини. Символом АУМ є Омкара.
Сучасна наука також підтверджує триєдність світобудови. Наприклад, теорія фізичного вакуума малює три рівня реальності: грубо матеріальний світ, тонко матеріальний світ, світ вищої реальності. 
Отже, в тризубі закладені глибокі знання світобудови. триєдність світотворчих сил. Володіючи ними, наші пращури намагались гармонізувати себе з цими знаннями для полегшення свого життя. Вони зображали їх у своїх ритуальних дійствах, предметах культу, священних текстах та захисних містичних знаках.
Тризуб — один з найдавніших символів у світі, його зображення сягає близько 45 тисячоліть. У санскриті назва тризубу первісно вимовлялась як трісубгута, що означає три благодаті Господні, три великих розумних і хороших щастя. Є думка, що термін «тризуб» ввів російський історик Карамзін, а його прадавня народна назва була «трійця», що в українській мові означає «Бог у трьох лицях».
Триєдині боги були характерними й для вірувань наших далеких предків — аріїв. В Індії збереглася Упанішада Кандогія  — давньоарійське вчення про еволюцію. В ньому першопричина й рушійна сила всього існуючого (Світова Душа Брахма) проявляється у конкретизованій Святій Трійці – Трімурті (Триликому). Іпостасями цього верховного божества є три боги: Брахма, Вішну й Шіва. Про триєдність світотворчої сили говориться і в Біблії; де Бог один, але троїстий у лицях.
Троїсте полум’я також є символом триєдності життєтворчого початку. Це пов’язано з тим, що життєтворча енергія в усіх вченнях асоціюється й ототожнюється з вогненною енергією.

Один і той же ти завжди,
Великий Агні, ти трояко являєш нам себе…
(з гімну Рігведи на честь Бога вогню Агні)

Триєдина вогненна енергія індійського бога Шіви зображена піднесеним у руці тризубом або триязиким полум’ям. Є вона й на короні та в руках бога Вішну, теж з Індії. Тризуб тримає в руках Київський архистратиг Михайло, хетський бог Тешуба, Ассірійський Вула, грецька Богиня Деметра й Триптолем, Бог Посейдон, його дружина Амфітріла й донька Прозерпіна, а також Зевс та ціла низка інших богів та святих різних народів й культур (...)